Prognozės: 2013 m. kris jūrinio pervežimo kainos

Jūrinis transportas, tituluojamas seniausia transporto rūšimi, išlieka ir viena patraukliausių transporto rūšių. Reikia tikėtis, kad tokiu ir liks, bent jau kol du trečdaliai žemės yra dengiami vandens. Tai – vienintelė transporto rūšis pajėgi išspręsti stambių krovinių pervežimą ir krovinių, pasiekiamų tik jūros keliu pristatymo klausimus. Ši transporto rūšis vertinama ir kaip ekologiškas krovinių transportavimo būdas.

Ši transporto rūšis, sulaukia ir nuolatinio ekspeditorių dėmesio dėl itin svarbios savybės – nuolat kintančios kainos. Kaip ir visų kitų globalių verslų, jūrinio pervežimo kaina yra diktuojama stambiųjų jūrinių linijų, tačiau kas verčia didžiąsias kompanijas nuolat keisti kainų politiką?

Pagrindinės kainų svyravimo priežastys yra BAF ir CAF mokesčiai, sietini su naftos kainos ir Amerikos dolerio kurso svyravimais, jūrinių uostų mokesčiai, bei, priklausomai nuo ekonominių faktorių, kompanijų skelbiami GRI (General Rate Increase). Jūrinių uostų mokesčiai keičiasi gana retai, kuro kainos įtaka minimali, bet krovinių kiekis – dydis nusakomas. Nusakomas, nes čia, kaip visame vartojime yra tam tikras sezoniškumas – pagrindiniai krovinių srautų augimai fiksuojami prieššventiniu laikotarpiu laikotarpiu, kuomet itin aktyvėja prekyba. Sezoniškumas paprastai prasideda dar prieš pagrindines šventes – mūsų Kalėdoms pradedama ruoštis jau rugpjūčio – spalio mėnesiais, nes išplaukęs konteineris lapkričio pabaigoje, paprastai gavėjo prieš šventes nepasieks, tačiau iš esmės šios transporto rūšies sezoniškumas niveliuojasi.

2012 m. dauguma jūrinių kompanijų deklaravo siekius susigrąžinti per krizės metus prarastas investicijas, bei ketinančios kelti pervežimų kainas, taip beje ir nutiko – 2012 m. pirmo pusmečio didžiųjų linijų kainų vidurkis buvo ketvirčiu (25 proc.) didesnis nei 2012 m. antro pusmečio ir maždaug 27 proc. didesnis nei 2011 m. antro pusmečio kainų vidurkis.

Įmonės “ABIPA logistics” atlikto tyrimo duomenimis, įvertinus 2011 ir 2012 m. kainų vidurkio statistiką, galima prognozuoti kainų kritimą 2013 m. Šiuo metu konstatuojama, kad 2013 m. sausio – kovo mėnesių kaina nors yra didesnė nei 2011 m. atitinkamą laikotarpį, tačiau tuo pačiu yra beveik 12 proc. mažesnė nei atitinkamu 2012 m. laikotarpiu.

source: www.abipa.net